Uważaj na słońce poparzenia słoneczne bywają grożne

9 Views Comment Off

Przed nami lato należałoby już przed czasem pomyśleć o zabezpieczeniu się przed poparzeniem słonecznym. Działanie promieniowania ultrafioletowego wysyłanego przez słońce jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Szczególnie dzieci są narażone na poparzenia słoneczne i dlatego powinniśmy wyjątkowo je chronić bo trzeba wiedzieć że poparzenia powstałe w dzieciństwie w późniejszym wieku sprzyjają powstaniu czerniaka. Oczywiście my też winnyśmy się zabezpieczyć przed poparzeniem nadmierne opalanie powoduje przedwczesne starzenie skory uszkadza naczynia krwionośne oraz wzrasta możliwość wystąpienia ciężkich schorzeń skóry np toczeń.

Czynnikiem który niszczy skórę są promienie UV które dzielą się na trzy rodzaje promieniowania i tak UVA jest to promieniowanie o najdłuższej fali następne promieniowanie UVB znacznie krótsze fale ale bardziej ostre oraz promieniowanie korzystne i w miarę bezpieczne UVC. Najlepszy czas do opalania to godziny poranne od 8 do 10 oraz od 15 do końca dnia.

Powstaje pytanie jak się w taki, razie ochronić przed problemami zdrowotnymi skóry,co nas chroni. Po pierwsze ochrania nas melanina jest to naturalny barwnik skory ,po drugie powłoka rogowa naskórka działa na zasadzie lustra odbija część światła po trzecie tkanka tłuszczowa która pochłania i odbija promienie słoneczne i po piąte pot. Sztuczna ochrona to zazwyczaj rożnego typu balsamy,kremy zawierające flirty które pochłaniają do 95% promieniowania słonecznego.

Pierwsze objawy poparzenie słonecznego opalając się bez żadnej ochrony w pełnym słońcu pojawiają się na skórze przeciągu 15 minut dochodzi do zaczerwienienia stosując krem z filtrem numer 4 poparzenie może wystąpić po godzinie im większy numer filtra tym lepiej stosując krem o numerze filtra 15 możemy przebywać na słońcu aż 225 minut oczywiście jeżeli nie korzystaliśmy w tym czasie z kąpieli wodnej.

Po każdej kąpieli musimy położyć nowa warstwę kremu. By bezpiecznie się opalać musimy znać swój fototyp ,jest sześć fototypów
1.Do tej grupy zaliczają się rudo włości,albinosi ,osoby z jasną skórą niebieskimi oczami.
2.druga grupa to blondyni,szatyni
3 grupa to osoby posiadający skórę jasnobrązową oczy piwne
4 grupa skora jasnobrązowa oczy ciemne następne grupy dotyczą osób mieszkających w strefie podzwrotnikowej oraz rasy czarnej.
Jeżeli należysz do grupy pierwszej powinnaś używać kremu z filtrem powyżej 25 druga grupa filtr powyżej 20,trzecia grupa powyżej 10 a czwarta grupa filtr powyżej.Największe ryzyko poparzenia słonecznego występuje w okresie czerwiec lipiec. Osoby przyjmujące leki na nadciśnienie,przeciwbólowe,przeciwzapalne w szczególności powinny korzystać z różnego typu ochronnych kremów by urlop nie okazał się tragedią.

About the author

Related Articles

Archiwa